MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA MODERN PACKAGING 2024
Termin: 27 listopada 2024, godz. 9:00-16:00
Miejsce: Dom Technika NOT, ul. T. Czackiego 3/5, Warszawa
W dniu 27 listopada, zapraszamy na międzynarodową konferencję z okazji jubileuszu 30-lecia Polskiej Izby Opakowań. Podczas wydarzenia nasi eksperci powiedzą o gospodarce i trendach w branży opakowań na poziomie globalnym oraz krajowym, najnowszych technologiach dających przedsiębiorstwom przewagę konkurencyjną, a także regulacjach prawnych, certyfikacji i kształceniu kadr dla opakowalnictwa.
PROGRAM
10:00 – 16:00
rejestracja uczestników od godz. 9:00
9:00-10:00
Rejestracja
10:00 – 10:30
Otwarcie konferencji
Krzysztof Niczyporuk – prezes Polskiej Izby Opakowań
BLOK 1 – Gospodarka oraz globalne i krajowe trendy w branży opakowań
moderator bloku: dr hab. Maciej Stajniak
10:30 – 10:45
Global Packaging perspectives – Globalne perspektywy branży opakowań
Luciana Pellegrino – prezes World Packaging Organisation
10:45 – 11:00
Packaging industry challenges and opportunities in EU – Wyzwania i szanse przemysłu opakowań w Unii Europejskiej
Antro Säilä – prezes European Packaging Institutes Consortium
11:00 – 11:15
Perspektywy branży opakowań na 2025 rok pod presją globalnych czynników
Maciej Nałęcz – Santander Bank Polska
11:15 – 12:00 Przerwa kawowa
BLOK 2 – Najnowsze technologie opakowaniowe dające przewagę konkurencyjną
moderator bloku: prof. dr hab. Halina Podsiadło
12:00 – 12:15
Projektowanie opakowań do recyklingu – rekomendacje Światowej Organizacji Opakowań
dr hab. Renata Dobrucka, prof. UEP – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
12:15 – 12:30
Opakowania kompostowalne i ich funkcjonalność
Adam Uptas – Green Tree Group
12:30 – 12:45
Kod 2D od GS1 – zaszyfrowana rewolucja w retail
Magdalena Bednarkiewicz – GS1 Polska
12:45 – 13:00
Wyzwania technologiczne w kontekście zmian GS1. Innowacje w znakowaniu na liniach produkcyjnych
Arkadiusz Jędrzejczyk – Druk Serwis 24
13:00 – 13:15
Przełom w produkcji papierów graficznych i opakowaniowych – prezentacja wyników prac B+R prowadzonych w ramach projektów POIR.01.01.01-00-0272/19 i POIR.01.01.01-00-0045/20
Tomasz Kędzierski, Klaudia Maślana – Arctic Paper, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
13:15 – 14:15 Lunch
Blok 3 – Prawo i certyfikacja w branży opakowań
moderator bloku: prof. dr hab. Ryszard Cierpiszewski
14:15 – 14:30
System gospodarki opakowaniami w Polsce
Jakub Tyczkowski – REKOPOL Organizacja Odzysku Opakowań
14:30 – 14:45
Wyzwania prawne w branży opakowaniowej na poziomie Unii Europejskiej
Tomasz Siewierski – BOO Organizacja Odzysku Opakowań i Odpowiedzialności Producenta
14:45 – 15:00
Recyklingowalność na przykładzie opakowań wielomateriałowych na tle przepisów PPWR
Konrad Nowakowski – Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań
15:00 – 15:15
Wyzwania dla producentów opakowań do żywności w kontekście najnowszych i planowanych zmian w wymaganiach prawnych
Adam Fotek – J.S. Hamilton
15:15 – 15:30
Certyfikacja opakowań kompostowalnych w warunkach przemysłowych i domowych
Anna Bizon – Tuv Austria
15:30-16:00
Podsumowanie i zamknięcie konferencji
Krzysztof Niczyporuk – prezes Polskiej Izby Opakowań
PRELEGENCI
Przedstawiamy prelegentów Międzynarodowej Jubileuszowej Konferencji – Modern Packaging organizowanej przez Polską Izbę Opakowań z okazji obchodów 30-lecia działalności
Luciana Pellegrino jest związana z branżą opakowań od ponad 26 lat, a od 2002 r. pełni funkcję dyrektora wykonawczego i dyrektora generalnego Brazylijskiego Stowarzyszenia Opakowań, krajowego organu w Brazylii, który gromadzi i wspiera firmy z łańcucha opakowań i FMCG w celu zwiększenia innowacyjności i rozwoju. Pełni funkcję prezydenta WPO.
Antro Säilä ukończył Uniwersytet w HelsinkachPo ukończeniu studiów dołączył do United Paper Mills (UPM) i pracował w latach 1989-2003 w dziale sprzedaży i marketingu UPM, a w latach 2003-2008 jako wiceprezes ds. badań i rozwoju. W latach 2008-2014 był starszym wiceprezesem ds. produktów i środowiska innowacji w Fińskiej Federacji Przemysłu Leśnego. Od 2014 roku jest dyrektorem generalnym Fińskiego Stowarzyszenia Opakowań. Obecnie jest prezesem fińskiej firmy Rinki – Packaging Recycling, przewodniczącym Fińskiego Krajowego Komitetu Normalizacji Opakowań, prezesem EPIC – Konsorcjum Europejskich Instytutów Opakowań i członkiem zarządu Skandynawskiego Stowarzyszenia Opakowań. Antro jest członkiem zarządu Światowej Organizacji Opakowań (WPO) od 2014 roku. W WPO zajmował w latach 2016-2018 stanowisko Wiceprezesa ds. Zrównoważonego Rozwoju.
Maciej Nałęcz – Santander Bank Polska
Analityk trendów m.in. w sektorach produkcji przemysłowej i nowoczesnych usług. W trakcie ponad 8 lat pracy w czołowych instytucjach finansowych uczestniczył w budowaniu strategii i polityk finansowania kluczowych sektorów polskiej gospodarki, w tym m. in. branży opakowań. Autor licznych raportów analitycznych i komentarzy rynkowych w tematyce branży opakowań, cytowanych w najważniejszych mediach branżowych i ogólnopolskich. Odpowiedzialny merytorycznie za raporty Santander Bank Polska Rewolucja Opakowań oraz E-commerce B2B – biznes w sieci
dr hab. Renata Dobrucka, prof. UEP – Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Ekspertka z zakresu ekoprojektowania opakowań, wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu
Adam Uptas – Green Tree Group
Jest czynnym zawodowo od 22 lat uczestnikiem rynku FMCG oraz B2B. Dzięki wielu zmianom w życiu osobistym i zawodowym podjął temat polimerów kompostowalnych, naturalnych, biopolimerów, polimeryzacji monomerów pochodzenia roślinnego ich mieszanek i jak z tego wszystkiego zrobić opakowania całkowicie bezpieczne dla środowiska. Ekspert w zakresie polimerów naturalnych i Biopolimerów.
Opakowania które można zawrócić w ramach GOZ, opakowania pochodzenia roślinnego i oczywiście opakowania ze źródeł odnawialnych. W ramach tych zagadnień zaangażował się w ustawodawstwo i pokazywanie jednostkom rządowym zamienników i alternatyw. Współpracue z Ministerstwami oraz
Instytutami Biopolimerów jak również z Firmami które chcą czegoś więcej od opakowania, chcą eliminować Plastik.
Magdalena Bednarkiewicz – GS1 Polska
Kierownik Projektów z ponad 8-letnim doświadczeniem we wdrażaniu m.in. projektów IT, e-commerce, usługowych, logistycznych dla różnych branż. W GS1 Polska zarządza projektami wdrożeniowymi, dotyczącymi wykorzystania standardów GS1 w łańcuchach dostaw branży retail. Jest Program Managerem wdrożenia kodów dwuwymiarowych, tzw. kodów 2D. Analityczny umysł, nastawiony na partnerskie budowanie długoterminowych relacji.
Arkadiusz Jędrzejczyk – Druk Serwis 24
Specjalista ds. znakowania opakowań w firmie Druk Serwis 24. Odpowiedzialny jest za proces doradczy w zakresie doboru technologii znakowania produktów i opakowań. Głównymi zadaniami, którymi na co dzień się zajmuje to optymalizacja kosztów oraz wprowadzanie ekologii w dziedzinie druku cyfrowego na liniach produkcyjnych.
Tomasz Kędzierski – Arctic Paper, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
Mgr inż. Tomasz Kędzierski pełni funkcję technika w Katedrze Fizykochemii Nanomateriałów na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Jego praca koncentrowała się na otrzymaniu biopolimerowej powłoki o wysokiej barierowości, właściwościach biodegradowalnych i mechanicznych.
dr inż. Klaudia Maślana – Arctic Paper, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
Dr inż. Klaudia Maślana na co dzień pełni funkcję asystenta naukowo-badawczego w Katedrze Fizykochemii Nanomateriałów na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Jej praca koncentruje się na badaniu retencji CaCO3 w finalnym produkcie papierniczym, poprzez zastosowanie nanocząsteczkowych crosslinkerów.
Jakub Tyczkowski – REKOPOL Organizacja Odzysku Opakowań
Rozpoczął swoją karierę zawodową w firmie EdS-PL należącej do belgijskiej grupy przemysłowej TRACTEBEL / WATCO, uczestnicząc w rozpoczęciu działalności tej grupy związanej z gospodarką odpadami w Polsce. Był m.in. odpowiedzialny za nowe projekty.
Był zaangażowany w uruchomienie projektów związanych z recyklingiem w kilku miastach i stał się Członkiem Zarządu firmy dedykowanej tej działalności.
Od 1996 zajmował stanowisko Dyrektora Handlowego w pierwszej firmie w Polsce przetwarzającej na skalę przemysłową odpady niebezpieczne na paliwa alternatywne dla cementowni.
Związany z Rekopol Organizacja Odzysku od 2001 roku na stanowisku Dyrektora ds. Odzysku, od 2005 roku pełnił funkcję Członka Zarządu w tej organizacji. W 2014 roku został wybrany na stanowisko Prezesa Zarządu Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Tomasz Siewierski – BOO Organizacja Odzysku Opakowań i Odpowiedzialności Producenta
Konrad Nowakowski – Polska Izba Odzysku i Recyklingu Opakowań
Konrad Nowakowski jest doradcą z zakresu aspektów środowiskowych opakowań oraz gospodarki odpadami, specjalizującym się w ekoprojektowaniu, recyklingowalności, pracach B+R oraz legislacji z zakresu opakowań i gospodarki odpadami. Współautor zgłoszeń patentowych oraz strategii biznesowych dotyczących opakowań. Zaangażowany w wdrażaniu projektów wpisujących się w filozofie Gospodarki w Obiegu Zamkniętym od systemów opakowań wielokrotnego użycia po zawracanie zasobów i wykorzystywanie odpadów do produkcji nowych wyrobów.
Ekspert wielu gremiów m.in. CLIMATE LEADERSHIP powered by UN Environment oraz zespołu ds. oceny koncepcji projektowych złożonych w ramach naboru „Wzmocnienie realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym” przy Ministrze Klimatu i Środowiska, Polish Circular Hotspot , oraz licznych komisji konkursowych. Wieloletni pracownik COBRO Instytutu Badawczego Opakowań, aktywny działacz na rzecz ochrony środowiska. Od 2014 prezes PIOIRO (Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań), która jest organizacją otoczenia biznesu realizującą zadania w myśl koncepcji rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Specjalizuje się w gospodarce odpadami opakowaniowymi, cyklu życia opakowań (LCA, carbon footprint) i zagadnień związanych z Gospodarką w Obiegu Zamkniętym.
Adam Fotek – J.S. Hamilton
Pracownik J.S Hamilton Poland Sp. z o.o. Specjalizacja w dziedzinie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych do kontaktu z żywnością. Posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie przepisów prawa europejskiego i polskiego oraz metod badawczych na temat opakowań do żywności. Członek Komitetu Technicznego 133 ds. opakowań PKN. Autor i współautor publikacji oraz wdrożeń metod badań materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Uczestnik projektów badawczo-rozwojowych finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Trener i doradca w zakresie materiałow i wyrobów do kontaktu z żywnością. W latach 2005-2013 pracownik Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań.
Anna Bizon – TUV Austria
Conformity Assessment Manager w TÜV AUSTRIA. Specjalista do spraw certyfikacji OK compost®, OK biodegradable® oraz OK biobased.
PARTNERZY WYDARZENIA
Partner Diamentowy
Partner Złoty
Partnerzy Srebrni
Partnerzy Brązowi
Partnerzy Wspierający
Patroni wydarzenia
Patroni medialni wydarzenia