15 września – Dzień Opakowań

Szesnaście lat temu w 2007 roku, w stosownej uchwale Rady Izby ustalono, że 15 września będziemy obchodzić Dzień Opakowań. Święto to powstało w odpowiedzi na propozycje środowisk związanych z naszą branżą, w celu upowszechniania wiedzy o znaczeniu opakowań w życiu współczesnego człowieka oraz o roli przemysłu opakowań w gospodarce. Dzień Opakowań to również podziękowanie dla osób i firm z tym sektorem związanych.
15 września, każdego roku był przez ludzi branży, użytkowników opakowań oraz szerokie grono społeczeństwa traktowany jako powód do refleksji na temat opakowań, ale także okazja do wykorzystania w swoich działaniach marketingowych i promocyjnych.

Branża opakowań w Polsce w ciągu ostatnich lat zanotowała ogromny rozwój, a przy tym również wielką transformację. W tym okresie opakowania musiały odpowiadać na kolejne zmiany m.in. modelu życia, struktury gospodarstw domowych, zmieniających się preferencji konsumentów, ale także rozwój i powstawanie nowych produktów wymagających zapakowania.
Polski sektor opakowań jest obecnie jednym z najprężniej rozwijających się obszarów gospodarki, a polska produkcja znajduje się w czołówce Europy, praktycznie we wszystkich segmentach materiałowych. Wg współpracujących z Polską Izbą Opakowań analityków banku Santander, wartość polskiego rynku opakowań szacowana jest na ok. 71 mld zł.
Branża opakowań to również sektor bardzo silnie zależny od zmieniających się trendów i oczekiwań społecznych. To konsumenci decydują jakie opakowania są im potrzebne, jakich funkcjonalności oczekują oraz co przyciąga ich uwagę na sklepowych półkach. Przed branżą opakowań stoi w przyszłości również dużo wyzwań zarówno legislacyjnych, społecznych, jak i środowiskowych.

O trendach, kierunkach rozwoju oraz jak na te zmiany już teraz odpowiada branża opakowań będziemy rozmawiać z ekspertami podczas najbliższego Kongresu Przemysłu Opakowań. V edycja tego wydarzenia, organizowanego przez Polską Izbę Opakowań oraz Międzynarodowe Targi, Poznańskie, odbędzie się 26 września, w przeddzień targów opakowaniowych TAROPAK, w Poznaniu.
Serdecznie zapraszamy
Więcej o Kongresie: ​www.pakowanie.info/v-kongres-przemyslu-opakowan.html