DSM Engineering Materials przedstawia oparte na sztucznej inteligencji narzędzie do przewidywania koloru i właściwości mechanicznych polimerów

Lucidiris ma na celu ułatwienie szybkości i wydajności procesu opracowywania produktu, co ma skutkować recepturami materiałów o ukierunkowanych właściwościach optycznych i mechanicznych. Inne zgłoszone funkcje narzędzia obejmują przewidywanie potencjalnej przestrzeni kolorów w ramach krytycznych właściwości mechanicznych oraz koloru i właściwości mechanicznych związków polimerowych po dodaniu składników barwiących; oraz receptę na receptury ukierunkowanych właściwości kolorystycznych.

Oczekuje się, że narzędzie zostanie w przyszłości opracowane i będzie można je zastosować do innych materiałów, w tym materiałów pochodzących z recyklingu i materiałów o innym przeznaczeniu.

„Lucidiris zasadniczo zmienia nasz cykl projektowania, budowania, testowania i uczenia się w zastosowaniach naszych materiałów dla klientów” — powiedział Erwin Houben, kierownik ds. badań i technologii w dziale digitalizacji w DSM Engineering Materials. „To najnowocześniejsze narzędzie cyfrowe oparte na sztucznej inteligencji wzmacnia nasze mocne strony w opracowywaniu kolorowych materiałów i umożliwia podejmowanie trudnych wyzwań związanych z ponownym wykorzystaniem materiałów o obiegu zamkniętym”.

„A przed nami jeszcze więcej” — powiedziała Angelika Schmidt, globalny menedżer ds. badań i technologii w Performance Polymers. „Lucidiris to nasz kolejny krok w cyfryzacji rozwoju produktu. To, co możemy zrobić dla rozwoju kolorów już dziś, będzie możliwe dla rozwoju produktów w przyszłości.

„Połączenie ludzkiej inteligencji z uczeniem maszynowym umożliwi nam dotarcie do udanych receptur przy znacznie mniejszej liczbie iteracji, a tym samym znacznie krótszym czasie opracowywania dla naszych klientów”.

Firma plastship współpracowała wcześniej z firmami Kraton , Chemetall i Baerlocher w celu stworzenia usługi cyfrowej, która oferuje przetwórcom tworzyw sztucznych przegląd interakcji między recyklatami i dodatkami podczas procesu recyklingu, w tym przewidywanie właściwości kombinacji materiał-dodatek.

Inne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji w postaci produktu CO 2 AI firmy Boston Consulting Group zostało finalistą i zwycięzcą w kategorii „Najlepsze praktyki” konkursu Sustainability Awards 2022. Technologia automatycznego wykrywania kolorów firmy ColorSensing została również nominowana w kategorii „ Aktywna & inteligentna”.