Indie zakazują 19 plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku w celu zwalczania zanieczyszczenia

Indie wprowadziły zakaz stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych na przedmiotach, od słomek po paczki papierosów, aby walczyć z pogarszającym się zanieczyszczeniem w kraju liczącym prawie 1,4 miliarda ludzi.

Zakaz plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku obejmuje między innymi słomki, sztućce, wkładki do uszu, folie opakowaniowe, plastikowe patyczki do balonów, cukierki i lody oraz paczki papierosów – poinformował w piątek rząd premiera Narendry Modiego.

Niektóre jednorazowe torby plastikowe również zostaną wycofane i zastąpione grubszymi, aby zachęcić do ponownego użycia.

Producenci tworzyw sztucznych zaapelowali do rządu o opóźnienie wprowadzenia zakazu, powołując się na inflację i potencjalną utratę miejsc pracy.

Federalny minister środowiska Indii, Bhupender Yadav, powiedział na konferencji prasowej w New Delhi w piątek, że zakaz obowiązywał od roku.

– Teraz ten czas się skończył – powiedział.

Odpady z tworzyw sztucznych stały się znaczącym źródłem zanieczyszczeń w Indiach, drugim pod względem liczby ludności kraju na świecie, a szybki wzrost gospodarczy napędza popyt na towary, które są dostarczane z produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takimi jak słomki i sztućce jednorazowego użytku.

Tysiące innych produktów z tworzyw sztucznych – takich jak plastikowe butelki – nie są objęte zakazem. Ale rząd federalny wyznaczył cele dla producentów, aby byli odpowiedzialni za recykling lub unieszkodliwianie ich po ich użyciu.

To nie pierwszy raz, kiedy Indie rozważają wprowadzenie zakazu używania plastiku. Jednak poprzednie iteracje koncentrowały się na określonych regionach kraju, co skutkowało różnym stopniem sukcesu.

Indie, które zużywają rocznie około 14 milionów ton plastiku, nie mają zorganizowanego systemu zarządzania odpadami z tworzyw sztucznych, co prowadzi do powszechnego zaśmiecania.

Ulice w indyjskich miastach i miasteczkach są zaśmiecone zużytymi plastikowymi przedmiotami, które ostatecznie zatykają kanalizację, rzeki i oceany, a także zabijają zwierzęta.

Firmy takie jak PepsiCo, Coca-Cola Co, indyjskie Parle Agro, Dabur i Amul lobbowały za zwolnieniem słomek z zakazu. Oprócz producentów żywności i napojów oraz towarów konsumpcyjnych, producenci tworzyw sztucznych również skarżyli się na zakaz, który ich zdaniem nie dał im wystarczającego czasu na przygotowanie się do ograniczenia.

Niektórzy eksperci uważali, że egzekwowanie zakazu może być trudne.

Ravi Agarwal, dyrektor Toxics Link, grupy rzeczników z New Delhi, która koncentruje się na gospodarce odpadami, powiedział, że zakaz był „dobrym początkiem”, ale jego sukces będzie zależał od tego, jak dobrze zostanie wdrożony.

Rząd zdecydował o utworzeniu pokojów kontrolnych w celu sprawdzania nielegalnego użycia, sprzedaży i dystrybucji produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Ale faktyczne egzekwowanie prawa będzie w rękach poszczególnych państw i miejskich organów miejskich.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych odpady z tworzyw sztucznych są w oceanach na skalę epidemii i szacuje się, że wyrzuca się tam 100 milionów ton. Naukowcy odkryli duże ilości mikroplastiku w jelitach głęboko żyjących ssaków oceanicznych, takich jak wieloryby.

 Żródło: https://www.aljazeera.com/news/2022/7/1/india-bans-19-single-use-plastic-items-to-combat-pollution