Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy dotyczące opakowań

W środę, 24 kwietnia Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące redukcji ilości, wielokrotnym użyciu i recyklingu opakowań w Unii Europejskiej.

Przepisy zakładają m.in. zmniejszenie ilości opakowań o 5% do 2030 roku, o 10% do 2035 roku i o 15% do 2040 roku oraz redukcję pustej przestrzeni w opakowaniach zbiorczych, transportowych oraz opakowaniach stosowanych w handlu elektronicznym.

Od 1 stycznia 2030 roku będą zakazane niektóre opakowania z tworzyw sztucznych np. opakowania na nieprzetworzone świeże owoce i warzywa, opakowania jednorazowe na przyprawy i dodatki (ketchup, śmietanka, cukier), miniaturowe opakowania na kosmetyki i torby na zakupy poniżej 15 mikrometrów grubości.

Większość opakowań będzie musiała nadawać się do recyklingu. Określone zostały także nowe poziomy zawartości recyklatu w opakowaniach z tworzyw sztucznych. Przepisy mają również na celu zwiększenie udziału opakowań wielokrotnego użycia m.in. na napoje

Wprowadzony zostanie zakaz stosowania tzw. wiecznych chemikaliów (tzw PFAS) o stężeniu przekraczającym określone wartości w opakowaniach mających kontakt z żywnością.