V Kongres Przemysłu Opakowań za nami

W dniu 26 września 2023 roku odbył się V Kongres Przemysłu Opakowań, najważniejsze wydarzenie w branży opakowań, które zgromadziło kluczowych prelegentów i ekspertów z branży opakowań. Kongres, który miał miejsce w Poznaniu stanowił platformę do dyskusji na temat najnowszych trendów, innowacji i wyzwań, z jakimi boryka się przemysł opakowań.
Kongres Przemysłu Opakowań to wydarzenie, które gromadzi liderów przemysłu, naukowców, innowatorów oraz ekspertów ds. zrównoważonego rozwoju, aby omawiać najnowsze trendy i wyzwania w dziedzinie opakowań. Kongres stanowi platformę do wymiany pomysłów, doświadczeń i najlepszych praktyk, mających na celu kształtowanie przyszłości przemysłu opakowań.

W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję wymieniać poglądy na temat trendów i kierunków zmian w dziedzinie opakowań oraz zapoznać się z aktualnym stanem gospodarki i przemysłu opakowań.  Kongres skupił się w dużej mierze na wymaganiach środowiskowych i związanej z tym legislacji, innowacyjnych metodach produkcji, zrównoważonych materiałach opakowaniowych oraz strategiach redukcji odpadów. Temat szeroko pojętej ekologii pojawiał się w mniejszym lub większym stopniu w praktycznie każdym wystapieniu. 
Jednym z tematów było wprowadzenie nowych technologii w produkcji opakowań, które pozwalają na zwiększenie efektywności i minimalizację wpływu na środowisko. Kongres Przemysłu Opakowań podkreślał także wagę zrównoważonych materiałów opakowaniowych. Uczestnicy mówili o konieczności przekształcenia przemysłu opakowań w bardziej przyjazny dla środowiska, poprzez zastosowanie biodegradowalnych i nadających się do recyclingu materiałów.
Dużo miejsca poświęcono również rozwiązaniom dla przemysłu spożywczego, mającym poprawić bezpieczeństwo pakowanych produktów, ale także odpowiedzialność środowiskową opakowań. 
Prelegenci podkreślali także znaczenie stosowania inteligentnych systemów śledzenia i zarządzania łańcuchem dostaw, co przyczynia się do optymalizacji procesów produkcji i redukcji odpadów.
Jak zawsze obradom towarzyszyło również pokongresowe spotkanie, będące doskonałą okazją do indywidualnych rozmów z prelegentami, nawiązania kontaktów biznesowych oraz towarzyskich.

V Kongres Przemysłu Opakowań był nie tylko forum do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także okazją dla branży opakowań do tworzenia lepszej przyszłości. Uczestnicy Kongresu wyszli z przekonaniem, że innowacyjność i zrównoważone podejście są kluczowe dla dalszego rozwoju przemysłu opakowań i ochrony naszej planety.

Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki sponsorom: Dekorglass Działdowo, Santander Bank Polska, Coffee Service, Druk Serwis 24, Wyższej Szkole Logistyki oraz Kancelarii Bezpieczeństwa Karolina Praszek.
Kongresowi towarzyszyła wydana specjalnie na tę okazję monografia zawierająca referaty zaprezentowane przez prelegentów, wzbogacona o artykułu przedstawicieli przemysłu, nauki oraz organizacji branżowych. Monografia została wydrukowana dzięki wsparciu drukarni Ragus & Ragus Solutions, natomiast papier dostarczyła firma Arctic Paper Kostrzyn S.A.