W dniu 16 grudnia Rada Unii Europejskiej formalnie przyjęła rozporządzenie w sprawie opakowań oraz odpadów opakowaniowych. Zgodnie z komunikatem Rady: Nowe przepisy znacząco ograniczą wytwarzanie odpadów opakowaniowych poprzez ustanowienie wiążących celów w zakresie ponownego użycia, ograniczenie niektórych rodzajów opakowań wielokrotnego użytku i wymaganie od podmiotów gospodarczych minimalizacji wykorzystywanych opakowań. Rozporządzenie obejmuje cały cykl życia opakowania.
Do 2029 roku 90% pojemników z tworzyw sztucznych i metalu na napoje ma być zbieranych oddzielnie, m.in. dzięki systemom kaucyjnym.
Od 2030 roku wszystkie opakowania będą musiały być przystosowane do recyklingu w sposób ekonomicznie opłacalny. Zostaną zakazane lekkie torby z tworzyw sztucznych, miniaturowe opakowania kosmetyków oraz jednorazowe saszetki i pojemniki na żywność i napoje (również w w hotelach czy restauracjach), takie jak śmietanka czy musztarda. Dodatkowo, sprzedawcy żywności i napojów na wynos będą zobowiązani do umożliwienia korzystania z opakowań wielokrotnego użytku. Wprowadzone zostaną także wymogi dotyczące minimalnej ilości recyklatów dla poszczególnych kategorii opakowań. Z rynku znikną także opakowania z tworzyw sztucznych przeznaczone do pakowania owoców i warzyw ważących mniej niż 1,5 kg, a torebki na herbatę nie będą mogły być produkowane z plastiku.
Do 2030 r. zabronione zostanie stosowanie w opakowaniach substancji per- i polifluoroalkilowych (tzw. wiecznych chemikaliów – PFAS)
Docelowo nowe przepisy, stanowiące część Europejskiego Zielonego Ładu, mają zazadanie zmniejszenie ilości odpadów przypadających na jednego mieszkańca UE o 5% do 2030 roku, 10% do roku 2035, a docelowo o 15% do 2040 roku (w stosunku do roku 2018).
Przepisy wejdą w życie 18 miesięcy po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.
Opublikowano: 18 grudnia 2024