Wychwytywanie dwutlenku węgla polega na wychwytywaniu dwutlenku węgla powstającego ze źródła emisji, a nawet tego już obecnego w atmosferze i kierowaniu go do produkcji towarów. W kontekście opakowań CCEP twierdzi, że proces może stać się w pełni obiegowy, ponieważ produkt końcowy można poddać recyklingowi.
Oczekuje się, że projekty badawczo-rozwojowe wynikające z finansowania CCEP opracują nową technologię wychwytywania dwutlenku węgla, którą można zastosować na miejscu. Oczekuje się, że inne zastosowania wychwyconego CO 2 obejmą paliwa syntetyczne do zasilania fabryk CCEP oraz cukier do nasycania dwutlenkiem węgla napojów bezalkoholowych.
Firma ma również nadzieję, że ta współpraca przybliży ją o krok do celu, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2040 r., oraz że dalsze możliwości partnerstwa spełnią jej cel, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w całym łańcuchu wartości o 30% do 2030 r.
„Rzucamy sobie wyzwanie, aby inaczej myśleć o CO 2 , który tak często jest postrzegany jedynie jako niebezpieczny produkt odpadowy” – powiedział Craig Twyford, szef CCEP Ventures. „Co by było, gdybyśmy mogli nie tylko usunąć CO2 z atmosfery, gdzie wiemy, że powoduje szkody, ale także przekształcić go w coś pożytecznego? Wtedy moglibyśmy zacząć myśleć o tym jak o wartościowym zasobie.
„Finansowanie tych projektów to dla nas ekscytująca okazja, by znaleźć się w czołówce odkryć naukowych i innowacji. Uważamy, że może nie tylko znacząco wpłynąć na naszą działalność, ale może zostać wdrożony w różnych branżach, aby zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i lepiej wykorzystać węgiel w naszej atmosferze”.
„Cieszymy się, że możemy współpracować z CCEP Ventures i odgrywać rolę w zmniejszaniu wpływu produkcji na środowisko dzięki powstającej technologii” — kontynuują dr Fèlix Llovell i dr Alberto Puga, przedstawiciele Universitat Rovira i Virgili. „Nasze partnerstwo z CCEPV przyspieszy rozwój ważnych rozwiązań technicznych do wychwytywania węgla z powietrza i generowania użytecznych materiałów z CO 2 ”.
„Ponieważ potrzeba poprawy stanu środowiska i naszej planety staje się coraz bardziej wyraźna, niezwykle ważne jest, aby firmy na całym świecie przyjęły proaktywne podejście do opracowywania i finansowania nowatorskich rozwiązań problemu klimatycznego” — dodał prof. dr Ir. Gerrit Brem i dr Abhishek Singh, przedstawiciele Uniwersytetu Twente. „Jesteśmy bardzo zachęceni działaniami CCEPV w tej przestrzeni i cieszymy się, że możemy z nimi współpracować, aby zrealizować ich wizję”.
Dr Hydra Rodrigues, analityk technologiczny w IDTechEx , rozmawiała w zeszłym roku z Packaging Europe o sposobach wykorzystania wychwyconego CO 2 jako surowca do produkcji polimerów oraz o potencjalnych wyzwaniach i barierach w dążeniu do uprzemysłowienia procesu.
W ramach innych współpracy Cola-Cola Europacific Partners również pracowała nad redukcją emisji dwutlenku węgla w swoim łańcuchu dostaw, od partnerstwa z Rabobankiem w celu opracowania nowego modelu biznesowego łańcucha dostaw po współpracę z Uniwersytetem Kalifornijskim w Berkeley w celu przekształcenia emisji w cukier i, ostatecznie surowiec do pakowania.