Intensywna opakowaniowa jesień

W tym roku zarówno wrzesień, jak i początek października obfitował w wydarzenia związane z branżą opakowań i sektorami pakującymi.
Jesień zaczęliśmy od pierwszej edycji targów Warsaw Print Tech dedykowanych branży poligraficznej (5-7.09), podczas których Polska Izba Opakowań była organizatorem konferencji „Najnowsze rozwiązania i technologie w druku opakowań”. Już kilka dni później (12.09) PIO zorganizowało ogólnodostępne webinarium „Folie kompostowalne widziane oczami ich producentów”, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, a po spotkaniu pojawiły się liczne zapytania o kontakt z prelegentami i powtórzenie tego tematu w najbliższym czasie.
15 września tradycyjnie już świętowaliśmy ustanowiony przez Izbę „Dzień Opakowań”, który co roku jest okazją do szerzenia wiedzy o naszej branży, o znaczeniu opakowań dla ludzi i gospodarki, a także dobrym momentem na podziękowanie i docenienie osób związanych z opakowalnictwem. 
W dniach 20-21 września byliśmy w Krakowie na kolejnej już edycji targów Packaging Innovations, które zgromadziły wystawców i zwiedzających zainteresowanych w szczególności opakowaniami końcowymi. Izba zaprezentowała się na stoisku wraz z firmą Druk Serwis 24. Targom towarzyszył wspierany przez Izbę konkurs Strefa Studenta. Podczas finału konkursu, mieliśmy okazję obejrzeć prace finałowej 12-tki oraz wręczyć dyplomy zwycięzcom.
W dniu 26 września 2023 roku odbył się zorganizowany przez Polską Izbę Opakowań oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie V Kongres Przemysłu Opakowań – najważniejsze wydarzenie w branży opakowań, które zgromadziło kluczowych prelegentów i ekspertów z branży opakowań. W tym dniu premierę miała również kongresowa monografia zawierająca referaty zaprezentowane przez prelegentów, wzbogacona o artykułu przedstawicieli przemysłu, nauki oraz organizacji branżowych.
Bez chwili przerwy w dniach 27-29.09 Izba wzięła udział w targach TAROPAK, podczas których wraz z firmami członkowskimi (Coffee Service, Druk Serwis 24, Ecor Product, FUTAMURA i YANKO) stworzyła zbiorową ekspozycję PIO. W pierwszym dniu program targów został wzbogacony o powtórzone w formie konferencji wystąpienia webinarium PIO nt. folii kompostowalnych, natomiast drugiego dnia firma członkowska Izby PIOIRO wystąpiła z prezentacja dotyczącą najnowszych regulacji z zakresu GOZ.
W dniu 5 października w Nadarzynie rozpoczęły się targi BIOEXPO, dedykowane produktom ekologicznym, podczas których z roku na rok rośnie zainteresowanie przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami z zakresu opakowań. Izba dysponowała podczas targów stoiskiem, na którym zaprezentowała sięfirma YANKO, a także była organizatorem konferencji „Eko rozwiązania dla eko produktów – opakowania i materiały”.

To był bardzo intensywny okres, a przed nami jeszcze kilka branżowych wydarzeń m.in. konferencja urodzinowa Polskiego Paktu Plastikowego (10.10), Warsztaty Flexo (11-12.10), konferencja Bezpieczne Opakowanie (16-17.11), konferencja Art of Color wraz z galą Złotych Gryfów (28.11)  oraz targi Warsaw Food Tech (28-30.11). O wszystkich wydarzeniach będziemy jeszcze informować